Past winners

Special Recognition Award

Winner:

  • Fred Kabagambe-Kaliisa, Permanent Secretary, Uganda Ministry of Energy & Mineral Development, Uganda 
    (Accepted by Henry Kaliisa on behalf of Fred Kabagambe-Kaliisa)

Finalists

  • Ben K Chumo, Managing Director and CEO, Kenya Power, Kenya
  • Grania Rosette Rubomboras, Programme Officer Power Projects, Nile Basin Initiative NELSAP/ Regional Interconnection Project, Rwanda, Citizen: Uganda
  • Irene Margaret Nafuna-Muloni, Minister, Ministry of Energy & Mineral Development, Uganda
  • Kevin K. Kariuki, Head of Infrastructure, Industrial Promotion Services, Kenya
  • Ralph Nyakabwa-Atwoki, Technical Director, Sustanersol Uganda, Uganda

Excellence in Power Generation

Winner:

  • Ethiopian Electric Power, Ethiopia 

Finalists

  • Contour Global, Rwanda
  • Eskom Uganda, Uganda
  • Geothermal Development Company, Kenya
  • KenGen, Kenya
  • Songas Limited, Tanzania

Excellence in Power Transmission or Distribution

Winner:

  • Umeme, Uganda

Finalists

  • Azuri Technologies, Kenya
  • Ethiopian Electric Power, Ethiopia
  • Kenya Power and Lighting Company Limited, Kenya
  • KETRACO, Kenya
  • TANESCO, Tanzania

Outstanding Clean Power Project (under 5MW)

Winner:

  • Mobisol, East Africa

Finalists

  • M-KOPA Solar, East Africa
  • Solar Africa, Kenya
  • Solar Century, Kenya

Outstanding Woman in Power, Regional Award, East Africa

Winner:

  • Azeb Asnake, CEO, Ethiopian Electric Power, Ethiopia

Finalists

  • Catherine Adeya-Weya, Senior Representative East Africa, Fieldstone Africa, Kenya
  • Faith Wandera-Odongo, Deputy Director: Renewable Energy, Ministry of Energy and Petroleum, Kenya
  • Grania Rosette Rubomboras, Programme Officer, Nile Basin Initiative NELSAP/ Regional Interconnection Project, Rwanda, Citizen: Uganda
  • Irene Margaret Nafuna-Muloni, Minister, Ministry of Energy & Mineral Development, Uganda
  • Judi Wakhungu, Cabinet Secretary, Ministry of Environment and Mineral Resources, Kenya
  • Therese Sekamana, Founder and Managing Director, LED Solutions & Green Energy Rwanda, Rwanda
  • Thozama Gangi, CEO, Eskom Uganda, Uganda

Future Energy Leader Award

Winner:

  • Faith Chege, Chief Financial Officer, Barefoot Power Africa Ltd, Kenya

Finalists

  • Andrew Lomosi, Project Development Specialist Chevron, Kenya
  • Charity Wanjiku, COO, Strauss Energy, Kenya
  • Erica Mackey, Co-Founder & COO, Offgrid, Tanzania
  • Hasnaine Mohamed Yavarhoussen, Chief Executive Officer, Groupe Filatex, Madagascar
  • Sanga Moses, CEO, Eco-Fuel Africa Limited, Uganda
  • Tina Nduta, Founder/Managing Director, Eimara Africa Resources (Parent Company), East Africa Extractives Networks, Kenya

Community Development Project of the Year

Winner:

  • Africa Biogas Partnership Programme, East Africa

Finalists

  • CEFA, Tanzania
  • Eco-fuel Africa Limited, Uganda
  • Iten Juakali, Kenya
  • MAA Briquettes, Kenya
  • Magiro Hydroelectric, Kenya
  • PAK Briquettes, Kenya

AWARDS SPONSORS

Category sponsors

Awards verified by

Have your say about who should win in 2017